Back to Question Center
0

Semalt Sitenizden Sahte Trafiği Kaldırmak İçin Bir Kılavuzu Sunuyor

1 answers:

Tavsiye spam'ı, spambotların doğrudan Google Analytics'e sahte trafik gönderdiği, dolayısıyla oluşturulan trafik raporlarında görünen ürünüdür. Site için doğru istatistikleri elde etmek için yönlendirme spamlerini GA raporlarında bulursanız, silmek için harekete geçin.

Semalt Dijital Hizmetler'in Kıdemli Müşteri Başarı Yöneticisi olan Artem Abgarian, burada bu konuyla ilgili bazı pratik konuları paylaşıyor.

Bot nedir

Botlar görevleri tekrar tekrar hızlı ve hassas bir şekilde yürütmek için geliştirilmiş programlardır. Botlar, başlangıçta internetteki arama motorları tarafından endeksleme sayfaları için tasarlanmıştı. Kötü niyetli kişiler, tıklamalarla dolandırıcılık oluşturmalarını, bir sitenin içeriğini aktarmalarını, kötücül yazılımları dağıtmalarını, e-posta adreslerini biriktirmelerini ve site trafiğini abartmalarına yardımcı olmak için yıllar boyunca botların kullanılmasını kabul ettiler.

Güvenli ve Kötü Amaçlı Botlar

İyi bir bot örneği, kullanıcılar için sayfaları tarayan ve dizine ekleyen Googlebot'tur. Arama botları JavaScript'i çalıştırmaz (çoğu). Bununla birlikte, onu kullananlar metrik gösterimi incitebilecek GA raporlarında görünür bulurlar. JavaScript'i çalıştırmazlarsa, raporlar üzerinde bir etkisi yoktur, ancak sunucu günlüklerine rağmen görünürler. Bununla birlikte, sunucu kaynaklarını kullandıkları için yükleme hızını etkileyebilirler. Güvenli botlar, robots.txt dosyasındaki yönergelere uyarlar. Kötü niyetli botlar, bu yönergeleri geçersiz kılmak için çeşitli stratejiler uyguluyorlar.

Spam Botları

Onların birincil amacı, mümkün olduğunca çok web sitesini ziyaret etmek ve algılamayı önlemek için yüz yönlendiren başlıklarla spam göndermektir. Sahte yönlendiren başlığı, tanıtmak istedikleri siteye bir yönlendirme bağlantısı gömer. Böyle bir bottan gelen HTTP istekleri, sunucu günlüklerinde görünür ve Google tarafından dizine eklenir. Sunucu günlüğünde göründüğünde siteye bir geri bağlantı olarak davranır. Google algoritmalarında sunucunun günlüklerinden verileri dizine eklememek için değişiklikler yaptı, bu nedenle spambot geliştiricilerinin çabalarını engelledi. JavaScript tarafından çalıştırılan spam botlar, GA filtrelerinden geçmiş olabilir; bu nedenle, raporlarda yansıtıyorlar.

Botnet

Botnet'ler, spam yapan tarafından kontrol edilen bir ağ oluşturmak için birçok virüs bulaşmış bilgisayardan oluşur. Tek bir web sitesine saldırmak için farklı IP kullanır. Botnet ne kadar büyük olursa, sızmanın başarı oranı o kadar yüksek olur. Botnet'ten gelen trafik, başka bir bilgisayardan geldiğinden algılamanın zorlaştığı doğrudan trafik gibi görünüyor. Birinin engellenmesi, bir başkasının yerine geçmesinin çok fazla etkisi olmaz.

Kötü Amaçlı Çok Kötü Amaçlı Spam Botları

Birincil amacı, kötü amaçlı yazılım bulaştırarak bir botnet'in parçası olmak için bir bilgisayar işe almaktır. Bilgisayar daha sonra aynı zararlı yazılımları diğer bilgisayarlara dağıtmak için kullanılır. Bir botnet'i engellemek, gerçek ziyaretçilerin gelen trafiğini engelleyebilir. Yönlendirme trafiği raporundan şüpheli yönlendirmeler çoğunlukla bu zararlı yazılımları bulaşan web sitelerine yönlendirir. Kötü amaçlı yazılımlara karşı etkili bir yazılımın kurulu olmadığı veya ayrı bir bilgisayar olmadığı sürece bu bağlantıları tıklamaktan kaçının.

Akıllı Spam Botları

Bu web siteleri, izleme kodunu site kimliğiyle birlikte kullanarak Google Analytics'e trafik gönderir. Ayrıca, trafik raporunda şüphe edilmeyecek bazı sahte yönlendiriciler de bulunmaktadır. Faaliyetleri hiçbir zaman sunucu günlüğünde görünmez ve verileri doğrudan doğruya analitik araçlarına gönderdikleri için bunları engellemenin bir yolu yoktur. Google Etiket Yöneticilerini kullanmayan kişilerin sitelerinde bir web mülkü tanımlayıcı görevi gören GA izleme kodu vardır. Google Etiket Yöneticisi, bu durumda yönlendiren spam'i silmek için etkili bir araçtır. Spam botları, çoğunlukla kaynak kodundaki güvenlik açıklarıyla dolu güvenlik önlemlerine sahip saldırı sitelerine veya sınırlı güvenlik önlemlerine sahip saldırı sitelerine saldırır.

Spam Kaynaklarını Algılama

Google trafik raporlarına gidin ve sıçrama oranlarını sıralama öğesi olarak azalan düzende kullanın. % 100 veya% 0 hemen çıkma oranlarına sahip olanların spam gönderilmesinden şüphelenilmelidir. Alternatif olarak, el ile analiz yapmanıza gerek kalmadan, önceden hazırlanmış spam göndericilerinin ayrıntılı bir listesini bulabilirsiniz. Bir sonraki adım onları engellemektir.

Rapor grafiği üzerinde o anda bir sürü trafik bulunduğunu açıklayan bir gösterim oluşturduğunuzdan emin olun.

1. .htaccess dosyası için yeniden yazma motorunu kullanın ve yönlendirme spam'lerini değiştirerek silmek için Spambot Yetenekleri'ni kullanın. Spambot'un kullandığı IP adresinden emin olursanız kodu koda ekleyin ve erişimini engelleyin. Yetenek, IP adres aralıklarını engellemek için kullanılabilir. Spambot'un tek bir eylem gerçekleştirmek için birkaç IP adresi kullandığından emin olduğunuzda bunu yapın. Ayrıca, spambotları kullandığı bilinen kullanıcıları engelleyin.

2. Bot Filtreleme Özelliği: bilinen botlar ve örümcekleri dışarıda bırakmak isteyen kutuyu işaretleyin.

3. Monitor Server Logs: Siteyi düzenli olarak ziyaret ederek botları korkutun. Spam botlarından web kaynaklarını filtreleyerek bilgisayarı sanal alanlardan korumak için bir güvenlik duvarı kullanın.

4. Sistem yöneticisi, profesyonel yardım sunabilecek bir konumdadır.

5. ItSAlive kodu Google ve Yandex ölçümlerini spambotlardan etkilenmemesine yardımcı olur.

6. Google Chrome, kötü amaçlı yazılımları algılayabilir ve güvenlik duvarı mevcut değilse tarama için uygundur.

7. Kullanıcı uyarıları, beklenmedik bir trafik dalgası olduğunda bildirimde bulunan ve Google tarafından yapılan kişiselleştirilmiş bildirimlerdir.

8. Google Analytics Filtreleri. GA'daki Yönetici sekmesinin görünüm bölümünde yeni filtreler oluşturun.

November 24, 2017
Semalt Sitenizden Sahte Trafiği Kaldırmak İçin Bir Kılavuzu Sunuyor
Reply