Back to Question Center
0

Semalt, korkmak zorunda olduğunuz Facebook Virüsünü Tanıtıyor

1 answers:

Hesabınız virüslere maruz kaldığını yanlışlıkla MySpace veya Facebook'dan bir mesaj aldıysanız, bir arkadaşınız üzerinden size gönderilen e-postalar aracılığıyla gelen Facebook olabilir. Bu sahte arkadaşlar insanları sosyal medyaya davet edip onlardan kendi videolarını veya resimlerini görmelerini ister. Semalt Müşteri Başarı Yöneticisi olan Jason Adler, URL'sini tıkladığınızda, bilgisayarınızın Facebook tarafından bulaştırılacağı konusunda uyarıda bulunur.

Facebook virüsü nedir?

Bir Facebook virüsü, şüpheli videoları gördükten sonra bilgisayar cihazınıza Flash oynatıcısı aracılığıyla nüfuz eder. Daha sonra, virüs bilgisayar sisteminizin farklı dosyalarına saldırıyor ve tehlikeli bir solucana dönüşüyor, bunu botnet'lerin gelişiyle takip ediyor.

Bu ağ solucanı önemli bir sayıda Mac OS X, Linux ve Microsoft Windows platformlarına saldırmaktadır. Birincil hedefleri Skype, Yahoo Messanger, MySpace ve Facebook kullanıcılarıdır ancak virüs bazen Yahoo Mail, AOL Mail ve Gmail'e ait web sitelerine ve e-posta kimliklerine saldırmaktadır.

Belirli bir videoyu görüntülemeniz istenen şüpheli bir e-posta alırsanız ve gönderen hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, o e-postayı hemen silmeniz ve herhangi bir ücret ödemeden bağlantılarını tıklamamanız istenir. Teknoloji uzmanları, Facebook virüsünün şu ana kadar yüzlerce ila binlerce bilgisayar cihazına bulaştığını iddia ediyor. Sahte açılan pencereler biçiminde gösterilir ve aygıtınıza saldırmak için dahili programları kullanır.

McAfee Security'ye göre, Facebook virüsleri indirilebilir ürünleri bilgisayar sisteminize sorar ve size çeşitli şekillerde ilgi göstermeye çalışır. Hizmetinin adı, cihazınıza yüklenen ve hassas bilgileri çalmak, şifrelerinizi ve web sitesi kullanıcı adınızı kötüye kullanan Güvenlik Hesapları Yöneticisi'dir.

Bu karmaşadan sakının

Bu karmaşayı önlemek önemlidir ve yalnızca şüpheli e-postaları ve eklerini uzak tuttuğunuzda mümkündür. Bazı Facebook arkadaşları tarafından posta kutunuza gönderilen videoları asla tıkamamanız gerekir. Facebook saldırıları, "kendinizi benden uzak tutmalısınız", "bu da ne cehennem" gibi başlıklı e-postalar şeklinde gerçekleşir. Gerçekliği ile ilgisi olmayan pencereyi kapatmanız veya şüpheli e-postaları silmeniz önemlidir. Böyle bir e-posta alırsanız, zombi bilgisayarınıza veya sosyal medya profilinize saldırdığının açık bir göstergesidir.

Facebook politikalarını takip edin

Facebook, Facebook virüslerinden kurtulma konusunda onlarca ipucu ve talimat gönderiyor. Antivirüs programlarını yüklemeye rağmen, sosyal medya ayarlarınızı değiştirmeniz gerekir. Facebook kimliğinizi gizlemek önemlidir ve arama motorları tarafından aranmamaktadır.

Bu tahmini göre, bu virüs 110 milyondan fazla Facebook hesabına şimdiye kadar enfekte olmuş ve sosyal medya sitesi, kullanıcıların hesaplarına saldırmak ve internette karışıklık yaratmakla suçlanan kişilere karşı 870 dolarlık bir dava açtı. Bu virüs, e-postalarına ve sosyal medya profillerine nüfuz ederek çok sayıda kullanıcı hesabına saldırdı. Arama motorunuzun sonuçlarını bile komuta edebilir ve sizi kirlenmiş sitelere yönlendirir.

November 24, 2017
Semalt, korkmak zorunda olduğunuz Facebook Virüsünü Tanıtıyor
Reply