Back to Question Center
0

Semalt Dikkatli Olmanızı İstiyor. Zombie Bilgisayarların Orduları, Saldırıya Veda Ediyor!

1 answers:

Semalt Müşteri Başarı Yöneticisi Frank Abagnale, modern dünyada zombi ordularının yalnızca ekranları değil interneti istila ettiğini söylüyor. İnternet'i botnet şeklinde işgal ederler. İnternet uzmanlarına göre, botnet, benzer zararlı yazılımlarla bulaşmış bir bilgisayar ordusunu belirtir. Bir bot serseri, kurbanın bilgisi olmaksızın zombi ve botnet'lere komuta etmelerine izin veren bu tür bilgisayarların uzaktan kumandasına sahiptir.

Ayrıca, bot çobanları, bilgisayar ağları içindeki talimatları aktarabilir. Talimatlar, bankacılık kimlik bilgilerini, kredi kartı numaralarını sifonlamak, sitelere yönelik saldırılar başlatmak, reklam sahtekârlıklarını yapmak ve malware veya spam göndermek için hazırlandı. Botnet'ler, bu ayın başlarında James Comey, FBI direktörü ile bir Senato Yargı duruşmasında geldi. Senatör Sheldon Whitehouse, daha önce "kötü" yapan yabani otlarla botnet'leri karşılaştırmış ve yönetmenin interneti kullanarak karşılaşabileceği en büyük sorunlardan birini değerlendirmesini istemişti. Comey, "iyi botnet" olmadığını söyledi. Ayrıca, bir zombi ordusunun kötü niyetlerinin olduğunu açıkladı.

Botnets on yıldan fazla bir süredir yerinde olmuştur ve şimdi hackerlar tarafından hızlı para kazanmak ve kaçırmak için kullanılan en popüler taktikler haline gelmiştir. İnternet güvenlik endüstrisine göre, botnet'ler zamanla küresel olarak 110 milyar dolardan fazla tahmini kayıplarla sonuçlandı. Dahası, yaklaşık 500 milyon bilgisayar, her sene botnet ordu saldırılarına karşı avlanmakta ve saniyede yaklaşık 18 kurbanın olduğu cevabını vermektedir.

Uzmanlar Morris solucanını 1998'de ilk açılan botnet olarak gösterdi. Bu solucan modern internetin öncülü olan ARPAnet'de yüzlerce bilgisayara bulaşmasına rağmen bugünün bağlamında tanımlandığı gibi gerçekten bir botnet değildi. Morris solucanını yaratan Robert Morris Jr., virüs bulaşmış bilgisayarları kontrol etmedi ve operasyonlarından hiçbir zaman para kazanamadı.

Halen, botnet'ler, çoğunlukla, milyonlarca bulaşmış bilgisayarın oluşturduğu ve emirlerini veya müşterilerine milyarlarca doları getirebilecek düzenlenmiş cezai teşebbüslerdir. 2007'de FBI Bot Roast olarak adlandırılan bir operasyonla botnet'lerle ilgili bir darbeye başladı. John Schiefer adında bir beyefendi, süreçten kaynaklanan bir botnet ceza davasında tutuklandı ve mahkum edildi. Bilgisayar korsanlığı ve sahtekârlık boyutu yerine, bilgisayar korsanlarının görevlendirilmesi için kullanılan bir mevzuatla telekulak hareketi kapsamında yargılanıyor. John'un botnet malware'leri 250.000 bilgisayarı işgal etti ve kurbanlardan PayPal kimlik bilgilerini sifonlamak için kullanıldı.

2014'te Microsoft'un farklı bir operasyonu pek işe yaramadı. Yazılım devi, Jenxcus ve Bladabindi tarafından kullanılan yaklaşık iki düzine alanın denetimini ele geçirmek için bir mahkeme emri aldı. Microsoft, virüs bulaşmış makinelere komut gönderemedi, bunun yerine şüpheli alanları ele geçirdi, böylece botnet komutlarını devre dışı bıraktı. Bu süreçte, yazılım üreticisi, birçok yasal alan adı ele geçirdi ve böylece milyonlarca müşterisinin adreslerini devirdi.

Şirket, hatasını kabul etti ve müşterilere hizmetlerini geri yüklemek için eylemlerini tersine çevirdi. Bununla birlikte, hareket botnet'lerdeki büyük çaplı darboğazların istenmeyen sonuçlara neden olabileceğini gösterdi. Botlarla mücadele için bazı operasyonların başarısı olmasına rağmen, hala botnet kıyametinin zayıfladığına dair bir işaret yok. Zombilerin makinelere bulaştığı yüksek orandan kaynaklanmaktadır.

November 24, 2017
Semalt Dikkatli Olmanızı İstiyor. Zombie Bilgisayarların Orduları, Saldırıya Veda Ediyor!
Reply