Back to Question Center
0

Bot saldırısı. Sitenizden Nasıl Kaldırılır - Semalt Uygulama

1 answers:

Kötü amaçlı yazılım veya şüpheli virüslerden şikayetçiyseniz, bir bot olmalı ve mümkün olan en kısa sürede kurtarmalısınız. Botlar, bilgisayar sistemlerinizi, iş istasyonlarınızı ve mobil cihazlarınızı kolayca bulaştıracak kötü amaçlı yazılımlardır. Bilgisayar korsanları tarafından istenmeyen postaları yaymak, hizmet saldırılarını dağıtmak ve internet üzerinden çeşitli suçlar işlemek için kullanılırlar. Halen, botlara virüslerden, rootkit'lerden ve kötü amaçlı yazılımlardan daha az dikkat edildiğini söylemek doğrudur. Ancak eğilimler değişiyor ve araştırmacılar, botların virüsler ve bilgisayar zararlıları kadar tehlikeli olduğunu bildiriyorlar. Web sitenizi mahvedebilir ve sistemlerinize erişebilir, sitenizin İnternet üzerindeki itibarını mahvedebilirler. Bu bağlamda, Semalt Kıdemli Müşteri Başarı Yöneticisi olan Julia Vashneva, botlara sitenize saldırdığında ne yapmanız gerektiğini gösterecek.

Virüs ve botlara dikkat et

Virüslerden ve botlardan sakınmak önemlidir. Bazıları, Robotlar, Sabotlar, Agobots, Wootbots ve Mobots gibi Windows platformlarına bulaşabilir. Birkaç bot Trojan yazılımınızı etkiliyor ve bilgisayar sistemlerinize otomatik olarak yüklenecek. Suçluların verilerinizi kesme ve kişisel bilgilerinizi çalma yollarını sağlayarak bir sürü sorun yaratıyorlar. Cihazınızda çok sayıda botunuz varsa saldırganların muhtemelen sisteminizin denetimini ele geçirmesi olasıdır ve bunları bütünüyle durdurmanız mümkün olmayabilir.

Çeşitli virüs ve zararlı yazılım biçimleri gibi, botlar da algılanması kolay değildir ve cihazınız için birçok sorun oluşturabilir. Onları bilgisayar sisteminden kaldırmak istiyorsanız, aşağıdaki dört basit adımı izleyebilirsiniz:

Windows Görev Yöneticisi'ni Kullanma

Belli bir uygulama kümesi arıyorsanız Windows görev yöneticisini kullanmayı düşünmelisiniz. Bu uygulamaları bulmak için yeterli kaynağa sahip değilseniz, bilgisayar korsanlarının bilgisayar sisteminize bu şekilde maruz kalabileceğinden bilinmeyen kaynaklardan bunları indirmemeniz istenir.

Sistem taraması

İkinci ve en önemli adımlardan biri bilgisayar sisteminizin taranmasıdır. Cihazınızın virüslerden, kötü amaçlı yazılımlardan ve botlardan arındırılmış olduğundan emin olmak için bunu yapmalısınız. Çok sayıda antivirüs aleti çalıştırmak zorunlu değildir. Bunun yerine, yalnızca bir tane güçlü yazılım kullanmalı ve doğru araçları kullanarak kodları kaldırmalısınız.

Açık limanlarda tarama

Güvenlik açıklarını taramanız ve aradaki güvende kalmak için bağlantı noktalarını açmanız gerekir. Güçlü tarama araçlarından bazıları, hem açık hem de kapalı portlarınızı taramanıza yardımcı olan Nessus ve QualysGuard'tır. Ayrıca, sisteminizi her türlü virüs taramalı ve düzenli olarak sürekli bir güvenlik taraması yapmalısınız.

Son adım

Son ve son adım, bot enfeksiyonlarını test etmektir. Bu, cihazınıza gelen trafik kalitesini izleyerek yapılabilir. Yalnızca ilgili yazılımı yüklemelisiniz ve kalite isabetlerinizi almaya başlamış olup olmadığınızı kontrol etmek için Google Analytics gösterge tablonuza erişmeye çalışın.

Bunlar, botlar ve viral enfeksiyonlardan kurtulmak için yapabileceğiniz bazı yeni ve harika metodolojilerdir.

November 24, 2017
Bot saldırısı. Sitenizden Nasıl Kaldırılır - Semalt Uygulama
Reply