Back to Question Center
0

Analizden Spam Yönlendirmelerini Kaldırma Konusunda Semalt'tan İpuçları

1 answers:

Bugün web üzerinde spam gönderenlerin sayısı artmaya devam ediyor. Müşterilerin web siteleriyle ilgili bazı ajanslar, Google Analytics raporlarına spam içerikli birkaç tavsiyenin göründüğü olayları bildirdiler. Tavsiye spamlerini analitik raporlardan olabildiğince hızlı bir şekilde silmeye yardımcı olan adımları atmak zorunludur. Bunlar, performans istatistiklerinde çarpıklık kaynağı olup sitenin operasyonlarını yanlış yorumlamaya neden olur. Ayrıca, siteyi ziyaret eden kullanıcılar için bir risk oluşturmaktadır. Bunun nedeni, bu kullanıcıların yönlendirenlerin sitelerini ziyaret etmek ve bilgisayar sistemlerine virüs veya trojan bulaştırmak isteyebilmeleri olabilir.

Google Analytics raporları için spam bağlantıları kaldırmanın birçok yolu vardır. Bu yöntemlerin her birinin avantajları vardır, ancak Semalt'ın Kıdemli Müşteri Başarı Yöneticisi olan Artem Abgarian tarafından belirlenen aşağıdaki yöntem en verimli olduğu düşünülmektedir. Tavsiye spam'ı ile ilişkili risklerin çoğunu hafifletecektir.

İşlemi başlatmak için Google Analytics profilinizi açın ve filtre ayarlarının uygulanacağı görünümü seçin. Filtreleri uygularken her zaman yeni bir görünüm oluşturmayı ve ham verilerin kaynağı olarak filtrelenmemiş bir tane bırakmayı ve hattın ters gitmesi durumunda yedekleme noktasını unutmayın.

1. Bot filtreleme hizmetleri

Google Analytics'te, analitik raporlarda bot görüntülemenin bazılarını filtreleyen yeni bir özelliktir. Yönlendirme spam'ini tamamen silmez, ancak iyi bir başlangıç ​​noktası olarak işlev görür. Filtrelemek istediğiniz görünüm profilinden ayarları seçin. Bu sayfanın alt kısmında, kullanıcıya bilinen trafik kazalarının ve örümceklerin tüm trafiğini hariç tutmasını isteyen bir onay kutusu açık bırakılmıştır. Kontrol et, şimdi gitmeye hazırsın.

2. İsteğe Bağlı Hariç Tutulanlar Ekleme

Bu oldukça basittir, ancak bot filtrelemeden biraz daha fazla çaba gerektirir. GA'daki Yönetici bölümünde Tüm Filtreler'i, en üstte ise yeni bir filtre oluşturmak için bir seçenek (düğme kırmızı renklidir) seçin. Hesap düzeyi kurulumunun uygulanması ve yönetilmesi daha kolaydır. Yalnızca geçerli kullanıcı webmaster'dan düzenleme iznine sahipse mümkündür.

Filtreyi "Kaldır (Site)" gibi açıklayıcı bir adla adlandırın. Filtre türüne özel bir filtre olmalıdır. Hariç tut düğmesini kontrol edin ve filtre alanındaki açılır menüden "Yönlendirme" seçeneğini belirleyin. Hariç tutmak istediğiniz URL'yi filtre desenine yapıştırın. Kullanıcının ayarların uygulanacağı görünümleri seçtiği alana kaydırın. Birine tıklayın ve listeye ekleyin, ardından Kaydet'i tıklayın.

3. Test ve Onaylama

İşlemin son adımı, önümüzdeki birkaç hafta içinde Google Analytics raporlarını izleyerek yerinde filtrelerin çalışıp çalışmadığını izlemeyi içermektedir. Bu işlemin başlangıcında, neden filtreleme başlamadan önce çok fazla trafik bulunduğunu gösteren bir notasyon eklemek önemlidir. Olumlu bazı olumlu değişiklikler olursa, filtreleri ana görünüme uygulamak artık güvenlidir. Site sahiplerinin doğal olmayan trafik verilerini tespit etmesine ve listede bulunanlarla karşılaştırmalarına yardımcı olmak için çevrimiçi spam botların uzun bir listesi ve her gün yenileri ekleniyor.

November 24, 2017
Analizden Spam Yönlendirmelerini Kaldırma Konusunda Semalt'tan İpuçları
Reply